Frezowanie cnc wikipedia

Głównym celem obróbki ubytkowej jest przekazywanie kształtu oraz wymiaru, a ponadto chropowatości innego typu produktom metalowym za pomocą usuwania nadmiaru materiału, powszechnie nazywanego naddatkiem. Obecnie samą spośród niezwykle popularnych form obróbki ubytkowej jest frezowanie cnc, jakie stanowi użytkowane w moc przedsiębiorstwach.

Ogólnie obróbkę ubytkową możemy rozłożyć na obróbkę skrawaniem oraz obróbkę erozyjną. Do obróbki skrawaniem możemy zaliczyć między innymi obróbkę wiórową. To tak do tej grupy możemy zaliczyć między innymi operację nazywaną frezowaniem. Warto wiedzieć, że podczas tej obróbki głownie narzędzie wykonuje ruch obrotowy. Zawsze w relacji od urządzenia, na którym pracujemy, może się zdarzyć, iż narzędzie może również wykonywać ruch posuwowy. Jednak najczęściej widzi się, że to tylko ruch posuwowy wykonuje przedmiot obrabiany. Warto pamiętać, że urządzenie, na jakim dajemy wspomnianą operację określane jest frezarką. Dziś na targu jest wiele sposobów frezarek. Możemy zaliczyć do nich frezarki stołowe, a i frezarki wspornikowe, do których należą między innymi: frezarki wspornikowe pionowe i poziome, a ponadto frezarki wspornikowe pionowe posiadające skrętną głowicę wrzecionową. Ponadto wyróżniamy również frezarki promieniowe oraz rewolwerowe, a też nakiełczarki, kopiarki oraz frezarki specjalne.

Przyjmując się na obróbkę materiału metalowego należy przede każdym dobrać odpowiedni sposób obróbki ubytkowej. Stanowi zatem szalenie ważne, bo w relacji od struktury naszego artykuły powinniśmy wybrać dobre parametry jego obróbki.